1. A car travels from City A to City B at an average speed of 60 km/h and returns from City B to City A at an average speed of 40 km/h. What is the average speed for the entire round trip?
Quantitative Reasoning
- A. 50 km/h
- B. 55 km/h
- C. 52 km/h
- D. 48 km/h
Show answerAnswer
D. 48 km/h
Average speed is Total Distance / Total Time. Let the distance between City A and City B be D. Time to A to B = D/60. Time to B to A = D/40. Total Distance = D + D = 2D. Total Time = D/60 + D/40 = (2D + 3D)/120 = 5D/120 = D/24. Average Speed = 2D / (D/24) = 2D * (24/D) = 48 km/h. This is also a harmonic mean: 2 / (1/60 + 1/40).